Cost Of Living Layton Utah

Cost Of Living Layton Utah

Cost of Living in Layton, UT

Cost of living One person Family of 4
๐Ÿ’ฐ Total with rent

$1796

$4078

๐Ÿ›‹️ Without rent

$683

$2234

๐Ÿจ Rent & Utilities

$1113

$1844

๐Ÿฝ️ Food

$495

$1288

๐Ÿš Transport

$53.2

$143

๐Ÿ’ณ Monthly salary after tax

$3495

๐Ÿ™️ Population

67.3K

The average cost of living in Layton is $1796, which is in the top 9% of the most expensive cities in the world, ranked 747th out of 9294 in our global list, 521st out of 2202 in the United States, and 5th out of 39 in Utah.

The median after-tax salary is $3495, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 3086th (TOP 34%) in the list of best places to live in the world and 850th best city to live in the United States, and 23rd most liveable city in Utah. With an estimated population of 67.3K, Layton is the 541st largest city in the United States.

✈️ Closest airport 5 km Hill Air Force Base
๐Ÿ˜ท Air quality Excellent 7.4 ยตg/m³
๐ŸŽ“ Best university rank 1644 Weber State University

Cost of living in Layton infographic

Share this infographic!

Prices in Layton

Eating Out

๐Ÿฑ Lunch Menu

$14.2

๐Ÿฅ‚ Dinner in a Restaurant, for 2

$53.6

๐Ÿฅช Fast food meal, equiv. McDonald's

$7.69

๐Ÿป Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz

$4.45

☕ Cappuccino

$4.17

๐Ÿฅค Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz

$1.86

Rent & Utilities

๐Ÿ™️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2

$1080

๐Ÿก Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2

$908

๐Ÿ™️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2

$1890

๐Ÿก Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2

$1549

๐Ÿ”Œ Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.

$104

๐Ÿ”Œ Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.

$161

๐ŸŒ Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited

$65.9

๐Ÿฆ Mortgage Interest Rate for 20 Years

3.99%

๐Ÿ™️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2

$3791

๐Ÿก House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2

$2292

Transportation

๐ŸšŒ Local transport ticket

$2.17

๐ŸŽŸ️ Monthly ticket local transport

$56.2

๐Ÿš• Taxi Ride, 8 km or 5 mi

$17.1

⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal

$0.71

Groceries

๐Ÿฅ› Milk, 1 L or 1 qt

$0.9

๐Ÿž Bread, 0.5 kg or 1.1 lb

$2.62

๐Ÿš Rice, 1 kg or 2.2 lb

$3.79

๐Ÿฅš Eggs, x12

$2.31

๐Ÿง€ Cheese, 1 kg or 2.2 lb

$10.6

๐Ÿ” Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb

$9.08

๐Ÿฅฉ Round Steak, 1 kg or 2.2 lb

$12.6

๐Ÿ Apples, 1 kg or 2.2 lb

$4.42

๐ŸŒ Banana, 1 kg or 2.2 lb

$1.68

๐ŸŠ Oranges, 1 kg or 2.2 lb

$3.89

๐Ÿ… Tomato, 1 kg or 2.2 lb

$4.03

๐Ÿฅ” Potato, 1 kg or 2.2 lb

$2.39

๐Ÿง… Onion, 1 kg or 2.2 lb

$2.33

๐ŸŒŠ Water, 1 L or 1 qt

$1.19

๐Ÿน Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz

$1.96

๐Ÿพ Wine (mid-priced), 750 mL bottle

$12.2

๐Ÿบ Beer, 0.5 L or 16 fl oz

$2.46

๐Ÿšฌ Cigarette pack

$8.01

๐Ÿ’Š Cold medicince, 1 week

$8.21

๐Ÿงด Hair Shampoo

$4.91

๐Ÿงป Toilet paper, 4 rolls

$3.45

๐Ÿ‘„ Toothpaste, 1 tube

$1.88

Other

๐Ÿ‹️ Gym Membership, 1 month

$37.6

๐ŸŽซ Cinema Ticket, 1 person

$11.3

๐Ÿ‘ฉ‍⚕️ Doctor's visit

$108

๐Ÿ’‡ Haircut, simple

$15.6

๐Ÿ‘– Brand Jeans

$42.7

๐Ÿ‘Ÿ Brand Sneakers

$77.1

๐Ÿ‘ถ Daycare or Preschool, 1 month

$872

๐Ÿซ International Primary School, 1 year

$13327

Cost Of Living Layton Utah

Source: https://livingcost.org/cost/united-states/ut/layton

SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentar:

Posting Komentar

banner